Pastāv plašas ārstēšanas iespējas sāpju kontrolei. Dažiem cilvēkiem der vieni ārstēšanas veidi, citiem citi. Tas ir tāpēc, ka sāpes katrā individuālā gadījumā ir atšķirīgas – katram savas.
Medikamenti. Ir gan stiprāki, gan vājāki pretsāpju medikamenti. Ārsts paraksta pretsāpju zāles saistībā ar specifisko sāpju tipu katrā konkrētā gadījumā. Piemēram, sāpes, kas saistītas ar nerva bojājumu, bieži ir šaujošas, dedzinošas vai kā elektriskā strāva. Zāles, kas noder šīm sāpēm, var nebūt efektīvas pie cita veida sāpēm. Pie sāpēm var tikt lietoti arī medikamenti, kas paredzēti depresijas ārstēšanai. Tas, ka ārsts jums nozīmējis šīs zāles, nenozīmē, ka pēc viņa domām sāpes ir tikai jūsu galvā.
Zāles var tikt dotas dažādos veidos un pēc dažādām shēmām, bet reizēm tās rada nevēlamas blakus parādības. Tādēļ svarīgi, ka piemērotāko ārstēšanas veidu jūs atrodiet kā kompromisu starp jums pieņemamo un sāpju speciālista piedāvāto. Lietojot medikamentus sāpju ārstēšanai, galvenais ir lietot tos notiektos intervālos un pastāvīgi, nevis tikai sāpju gadījumos, un iespējami mazās devās, lai būtu efekts, bet nebūtu blakus parādību. Vēlamas ir regulāras atkārtotas vizītes pie ārsta, lai pielāgotu medikamenta devas, vai arī, lai neefektīvu medikamentu nomainītu pret citu, līdz tiek sasniegts visapmierinošākais rezultāts. Zināmos sāpju gadījumos vienīgās efektīvās zāles ir opioīdi (narkotiskie pretsāpju medikamenti). Jāatzīmē, ka šīs zāles ir drošas un nerada pierašanu vai atkarību, ja tiek lietotas pareizi un stingri pēc ārsta norādījumiem.
Injekcijas jeb blokādes. Dažiem medikamentiem ir izteiktāks efekts, ja tās injicē tuvu sāpju apvidum vai pa sāpes vadošo nervu gaitu. Dažreiz ir nepieciešams ievietot kateteru šajā zonā, lai medikamentus vieglāk varētu ievadīt atkāroti. Gadījumos, kad nepieciešama ilgstoša sāpju kontrole, kateteru var savienot ar īpašu mazu pumpi, kuru implantē zem ādas.
Elektriskā stimulācija un citas procedūras. Noteiktos apvidos sāpju sajūtu efektīvi mazina elektriskā stimulācija vai cita veida fizikālā iedarbība. Daži stimulācijas aparāti tiek lietoti, tos pielīmējot pie ādas. Mūsdienīgākas ierīces iedarbojas tieši uz nervu sistēmu, piemēram, lietojot stimulāciju tuvu muguras smadzenēm vai pat tieši uz smadzenēm (smadzenēs). Šīs invazīvās procedūras (ķirurģiskas manipulācijas) tiek pielietotas visumā reti un tikai tad, ja citas vienkāršākās metodes nav devušas pietiekamu sāpju mazināšanos.
Citas metodes, ko var lietot. Dažu sāpju gadījumos efekts panākams tikai, pārtraucot sāpju signāla pārvadi. Vispār šādu nervu sistēmas traumatizāciju nerekomendē, tomēr citreiz audzēji vai stipri deformētas locītavas var izraisīt neciešamas un neietekmējamas sāpes, kuras mazināt var tikai nerva bloķēšana. Lai ar adatu sasniegtu vajadzīgo nervu un pilnīgi vai daļēji pārtrauktu sāpju vadīšanu par to, mūsdienās procedūru veic fluoroskopijas vai rentgena kontrolē.
Fizioterapija jeb rehabilitācijas pasākumi. Noteiktas kustības, treniņi un vingrinājumi sāpīgajai ķermeņa daļai bieži palīdz atjaunot stīvo locītavu un muskuļu funkciju. Aktīvas kustības un sāpju mazināšanās iet roku rokā, uzlabojot jūsu dzīves kvalitāti un iespēju kustēties.
Sāpju ārstēšanas programmas. Jau minējām, ka atsevišķas sāpju klīnikas nodrošina speciālas programmas sāpju pacientiem. Tās ilgst 2 līdz 4 nedēļas, kuru laikā pacients tiek apmācīts, kā tikt galā ar savām sāpēm un kā atjaunot dzīves kvalitāti un aktivitāti pat tad, ja sāpes netiek pilnībā noņemtas. Šīs programmas vairāk izmanto ASV, bet pakāpeniski tās sāk ienākt arī Eiropā (Latvijā pagaidām nav plaši ieviestas, taču atsevišķās nozarēs tiek mēģinātas – piemēram, vēža sāpes).
Psiholoģiskais atbalsts. Sāpēm cilvēku dzīvi ietekmē arī psiholoģiski, traucējot komunikāciju (saskarsmi) un savstarpējās attiecības. Tāpēc jums var tikt piedāvāts psiholoģiskais atbalsts kā papildinājums medicīniskai ārstēšanai. Runājot ar profesionāliem konsultantiem – psihoterapeitiem vai psihologiem, cilvēks emocionāli labāk tiek galā ar sāpju radītiem kustību traucējumiem, sociālās dzīves un attiecību negatīvajām pārmaiņām. Relaksācija vai atgriezeniskās saites veidošana ir divi piemēri metodēm, ko, strādājot ar sāpju pacientiem, lieto psihologi un psihoterapeiti.
Netradicionālās ārstēšanas metodes. Līdzās tradicionālai medicīnai pastāv alternatīvi ārstēšanas veidi hronisku sāpju atvieglošanai. Piemēram, hiropraktiķi un osteopāti īpašā veidā ārstē locītavu un muskuļu sāpes un reizēm cilvēkiem tas tiešām palīdz. Arī Ķīnas tradicionālām dziedniecības metodēm, kā, piemēram, akupunktūrai ir ticams efekts. Tomēr, ja jūs vēlaties mēģināt kādu no netradicionālajām terapijas metodēm, nekautrējaties aprunāties ar savu sāpju speciālistu. Viņš/viņa varēs ieteikt jūsu sāpju problēmas novēršanai vispiemērotāko metodi.
Ja ārstēšanas gaitā sāpes pastiprinās, labāk vēlreiz konsultējieties pie speciālista.