„LATVIJAS SĀPJU IZPĒTES BIEDRĪBAS”
STATŪTI
Rīga, 2005
1. Biedrības nosaukums.
1.1. Biedrības nosaukums ir „Latvijas Sāpju izpētes biedrība”, turpmāk tekstā saukta „Biedrība”.
1.2. Biedrība apvieno ārstus algologus un citu specialitāšu pārstāvjus, kuri izrāda interesi par sāpju medicīnu.
2. Darbības mērķis, uzdevumi un metodes.
2.1. Biedrības darbības mērķis ir veicināt sāpju medicīnas attīstību Latvijā.
2.2. Biedrības darbības uzdevumi ir :
2.2.1. Veicināt sāpju medicīnas zināšanu un atzinumu izplatīšanu medicīnas profesionāļu, medicīnas politikas veidotāju vidū un sabiedrībā kopumā, piedalīties nacionālās programmas izstrādē savā specialitātē.
2.2.2. Sniegt informāciju un rekomendācijas Latvijas Republikas likumdošanas un izpildorgāniem, medicīnas iestādēm, kā arī sabiedriskām organizācijām, ārstu profesionālajām asociācijām un biedrībām, pacientu apvienībām par prioritārajiem virzieniem praktiskajā algoloģijā, zinātnē un sāpju slimnieku speciālas aprūpes nodrošināšanā.
2.2.3. Popularizēt pasaules un Eiropas sāpju medicīnas sasniegumus un tradīcijas Latvijā, progresīvas sāpju pacientu aprūpes formas, pirmsdiploma un pēcdiploma apmācības programmas.
2.2.4. Piedalīties un organizēt humanitāras sabiedriskas kustības un pasākumus, kas virzīti uz cilvēka pamattiesību nodrošināšanu – veselības saglabāšanu, atbrīvošanu no sāpēm un ciešanām.
2.2.5. Rūpēties par savu biedru profesionālo sagatavotību :
2.2.5.1. sadarbībā ar citām profesionālajām asociācijām un biedrībām organizēt un realizēt algologu pēcdiploma apmācību Latvijā, piesaistot vadošos vietējos un pieredzējušus ārzemju speciālistus,
2.2.5.2. atbalstīt savu biedru izglītošanos specializētos sāpju medicīnas centros un starptautiskos mācību pasākumos ārzemēs un Latvijā, ar valdes lēmumu atsevišķos gadījumos nodrošināt šo apmācību un pašizglītošanos,
2.2.5.3. regulāri organizēt un atbalstīt citu profesionālo biedrību, asociāciju un apvienību rīkotus algoloģijas jautājumiem veltītus seminārus, konferences, sapulces, simpozijus un citus pasākumus,
2.2.5.4. nodrošināt regulāru informāciju par algoloģijas jautājumiem periodikā, veicināt sāpju medicīnas izdevumu izdošanu Latvijā.
2.2.6. Izstrādāt sertifikācijas standartprasības un sertifikācijas eksāmena programmu algoloģijā, nodrošināt sertifikācijas komisijas darbību.
2.2.7. Izstrādāt rekomendācijas topošo ārstu apmācībai sāpju medicīnas jautājumos.
2.2.8. Atbalstīt un veicināt sāpju terapijas struktūru (centru, klīniku, nodaļu, kabinetu u.c.) veidošanu un to multidisciplināras darbības attīstību Latvijā dažādās medicīnas aprūpes iestādēs un prakses vietās.
2.2.9. Veicināt zinātnisku izpētes projektu realizāciju sāpju medicīnā, piesaistot algologus un citus speciālistus, kā arī pirmsdiploma un pēcdiploma studiju programmās apmācāmos.
2.2.10. Iesaistīties starptautisko un nacionālo sāpju izpētes asociāciju darbībā, veicinot savu biedru kontaktus ar kolēģiem citās valstīs.
2.2.11. Aktuālu jautājumu risināšanai veidot darba grupas un deleģēt savus pārstāvjus uz citu biedrību, asociāciju un LĀB veidotām darba grupām.
2.2.12. Sniegt atsauksmes par citu iestāžu lēmumiem un rīcību, kas attiecas uz Biedrības biedru profesionālo darbību.
2.2.13. Iesaistīties savu biedru juridiskā un morālā aizsardzībā, kā arī piemērot atbildību profesionālās kompetences trūkuma, deontoloģisku pārkāpumu un citos gadījumos, pie nepieciešamības konflikta gadījumā veikt starpnieka funkciju starp Biedrības biedriem un pacientiem, starp Biedrības biedriem un pretējo pusi. Ja rodas šaubas par Biedrības biedra kompetenci un profesionālās rīcības pareizību, izvēlēties ekspertus, kuri dod atbilstošu slēdzienu.
2.2.14. Nepieciešamības gadījumā dibināt apakšuzņēmumus, kā arī stāties līgumattiecībās, kuras nav pretrunā ar Latvijas Republikas likumdošanu un šiem statūtiem.
3. Biedrības darbības termiņš.
3.1. Biedrība ir nodibināta uz nenoteiktu laiku.
4. Biedru uzņemšanas un izslēgšanas noteikumi
4.1. Par biedrības biedru var kļūt jebkurš ārsts algologs ar tiesībām strādāt algologa papildspecialitātē, kā arī citas specialitātes pārstāvis, kurš atzīst Biedrības statūtus, atbalsta tās mērķus un uzdevumus un ir iesniedzis noteiktas formas rakstisku pieteikumu. Pieteikuma formu un tam pievienojamo dokumentu sarakstu nosaka Biedrības valde.
4.2. Lēmumu par biedra uzņemšanu Biedrībā pieņem valde. Valdei pieteicēja lūgums jāizskata tuvākās sēdes laikā, taču ne ilgāk kā mēneša laikā no visu nepieciešamo dokumentu saņemšanas viņa klātbūtnē. Pieteicēja neierašanās uz sēdi nav šķērslis valdes lēmuma pieņemšanai. Valdes motivēts lēmums par atteikumu rakstveidā jāpaziņo pieteicējam nedēļas laikā no tā pieņemšanas brīža.
4.3. Valdes lēmumu par atteikumu pretendentu uzņemt par biedru mēneša laikā var pārsūdzēt Biedrības biedru sapulcei. Ja arī biedru sapulce noraida pretendenta lūgumu, pieteicējs nav uzņemts par Biedrības biedru, un viņš var iesniegt atkārtotu pieteikumu ne ātrāk kā pēc gada.
4.4. Biedrības darbā var piedalīties arī goda biedri un veicinātāji biedri.
4.5. Par Biedrības goda biedru var ievēlēt personas par izciliem nopelniem sāpju medicīnā vai tās attīstības veicināšanā. Goda biedra kandidatūru izvirza Biedrības īstenais biedrs ar rakstisku ierosinājumu. Goda biedru ievēl biedru sapulcē. Goda biedram nav balsstiesības biedru sapulcēs, viņu nevar ievēlēt valdē, padomē, revīzijas un sertifikācijas institūcijās.
4.6. Par Biedrības veicinātāju biedru var kļūt ikviena fiziska vai juridiska persona, kas atbalsta Biedrības mērķus un veicina tās uzdevumu risināšanu. Veicinātāju biedru izvirza kārtībā, kāda noteikta 4.5. punktā. Veicinātāja biedram ir padomdevēja tiesības, bet nav balsstiesības biedru sapulcēs, viņu nevar ievēlēt valdē, padomē, revīzijas un sertifikācijas institūcijās.
4.7. Biedrības biedru var izslēgt no tās, ja viņa rīcība ir pretrunā ar ārsta ētikas principiem un šiem statūtiem, tai skaitā nav nomaksāta biedra nauda vairāk kā par gadu, ilgstoši vairākus gadus nepiedalās Biedrības rīkotajās aktivitātēs. Jautājumu par Biedrības biedra izslēgšanu valde izskata tuvākās sēdes laikā, uzaicinot izslēdzamo un uzklausot viņa viedokli. Izslēdzamā biedra neierašanās nav šķērslis valdes lēmuma pieņemšanai
4.8. Jebkurš īstenais, goda vai veicinātājs biedrs var brīvprātīgi izstāties no Biedrības, iesniedzot rakstisku pieteikumu Biedrības valdei.
5. Biedru tiesības un pienākumi
5.1. Biedrības biedriem ir tiesības :
5.1.1. vēlēt un tikt ievēlētam Biedrības pārvaldes, izpildes un revīzijas institūcijās,
5.1.2. piedalīties visās Biedrības sapulcēs, kā arī citos biedrības organizētos pasākumos,
5.1.3. brīvi apspriest Biedrības valdes, padomes, revīzijas un sertifikācijas komisiju darbu, izteikt savu viedokli par to darbību un priekšlikumus to darbības uzlabošanai,
5.1.4. izmantot Biedrības materiāltehnisko bāzi, kā arī zinātnes, informācijas un speciālo pakalpojumu potenciālu,
5.1.5. pieprasīt biedru sapulces vai valdes ārkārtas sēdes sasaukšanu ar savu izvirzīto darba kārtību,
5.1.6. griezties pēc palīdzības konflikta situācijās.
5.2. Biedrības biedru pienākums ir :
5.2.1. ievērot likumdošanu,
5.2.2. ievērot un pildīt Biedrības statūtus, sapulces un valdes lēmumus,
5.2.3. regulāri un savlaicīgi maksāt biedru naudu,
5.2.4. ar savu aktīvu līdzdalību piedalīties Biedrības mērķu un uzdevumu realizācijā,
5.2.5. piedalīties Biedrības darbības un programmas propagandā un popularizēšanā.
5.3. Biedrības biedru saistības var noteikt ar sapulces vai valdes lēmumu. Nosakot biedram saistības, kas atšķiras no citu biedru saistībām, ir nepieciešama šā biedra piekrišana.
6. Biedrības struktūrvienības
6.1. Ar biedru sapulces lēmumu var tikt izveidotas Biedrības teritoriālās un citas struktūrvienības.
6.2. Struktūrvienības darbību, tiesības un pienākumus, kā arī attiecības ar Biedrību regulē struktūrvienības nolikums, ko apstiprina Biedrības biedru sapulce.
7. Biedru sapulce, tās sasaukšana un lēmumu pieņemšana
7.1. Biedru sapulce ir Biedrības augstākā lēmējinstitūcija
7.2. Kārtējo biedru sapulci sasauc valde pēc nepieciešamības, bet ne retāk kā reizi gadā līdz 31.martam.
7.3. Ārkārtas sapulces sasauc pēc valdes, padomes, revidenta vai 1/10 Biedrības biedru pieprasījuma, kurā jānorāda sapulces sasaukšanas iemesli un vēlamā darba kārtība, ne vēlāk kā vienu mēnesi pēc pieprasījuma saņemšanas.
7.4. Valde nosaka Biedrības sapulču sasaukšanas laiku, vietu un dienas kārtību. Ārkārtas sapulce tiek plānota, ievērojot pieteikuma prasības.
7.5. Biedru sapulce tiek sasaukta, ne vēlāk kā divas nedēļas pirms sapulces nosūtot katram biedram rakstisku uzaicinājumu.
7.6. Biedru sapulce ir tiesīga lemt, ja tās darbībā piedalās vairāk kā puse biedru.
7.7. Ja biedru sapulce nav lemttiesīga kvoruma trūkuma dēļ, trīs nedēļu laikā tiek sasaukta atkārtota sapulce, kas tiesīga pieņemt lēmumu neatkarīgi no klātesošo biedru skaita ar nosacījumu, ka tajā piedalās vismaz divi biedri.
7.8. Katram biedram sapulcē ir viena balss. Balsstiesības ir tikai tiem Biedrības biedriem, kas pilnībā ir veikuši biedru naudas maksājumus un tiem nav parādu biedru sapulces norises dienā.
7.9. Biedru sapulces lēmums ir pieņemts, ja par to nobalso vairāk kā puse no klātesošajiem biedriem. Lēmums par statūtu grozījumiem, Biedrības darbības izbeigšanu vai turpināšanu ir pieņemts, ja par to nobalso vairāk kā divas trešdaļas no klātesošajiem biedriem.
7.10. Valdes pienākums ir savlaicīgi sagatavot sapulces materiālus tā, lai sapulce noritētu lietišķi, pēc nepieciešamības sagatavojot informatīvajiem materiāliem un lēmumu projektiem.
7.11. Biedru sapulci atklāj un vada Biedrības valdes priekšsēdētājs, ja biedri neievēl citu sapulces vadītāju. Sapulces norise tiek protokolēta. To nodrošina sapulces vadītājs un protokolists. Protokolistu ievēl sapulces sākuma daļā (nepieciešamības gadījumā arī balsu skaitītājus).
7.12. Sapulces protokolu paraksta sapulces vadītājs un protokolists, tas noformējams trīs dienu laikā no sapulces norises dienas.
7.13. Sapulču protokoli ir biedriem atklāti dokumenti. Tie glabājas Biedrības valdes atrašanās vietā. Katram biedram ir tiesības pieprasīt, lai valde viņam izsniedz protokola norakstu, kopiju vai izrakstu no tā. Nepieciešamības gadījumā protokols reģistrējams kompetentā valsts reģistru iestādē.
7.14. Vienīgi biedru sapulce ir tiesīga :
7.14.1. apstiprināt un izdarīt grozījumus Biedrības statūtos,
7.14.2. lemt jautājumus par Biedrības mērķprogrammām un to līdzekļu izlietojumu,
7.14.3. ievēlēt un atsaukt valdi,
7.14.4. ievēlēt un atsaukt padomi,
7.14.5. ievēlēt un atsaukt revīzijas komisiju,
7.14.6. ievēlēt un atsaukt sertifikācijas komisiju,
7.14.7. apstiprināt gada pārskatus un atskaites,
7.14.8. apstiprināt un grozīt valdei, padomei, priekšsēdētājam, sertifikācijas un revīzijas komisijai paredzētās instrukcijas un nolikumus,
7.14.9. noteikt iestāšanās un biedra naudas apmērus,
7.14.10. ievēlēt Biedrības goda un veicinātājus biedrus,
7.14.11. izskatīt ar valdes, padomes, priekšsēdētāja, revīzijas un sertifikācijas komisijas darbību saistītos iesniegumus,
7.14.12. lemt par Biedrības darbības izbeigšanu, turpināšanu vai reorganizāciju,
7.14.13. pēc valdes, padomes, revīzijas un sertifikācijas ieteikuma izskatīt citus ar Biedrības darbību saistītus jautājumus,
7.14.14. biedru sapulce ir tiesīga izskatīt jebkuru citu jautājumu, kas saistīts ar Biedrības darbību.
7.15. Biedru sapulces notiek atklāti. Lēmumi visos jautājumos, izņemot lēmumus par valdes un padomes ievēlēšanu un atsaukšanu, notiek atklāti. Balsojums par valdes vai padomes ievēlēšanu vai atsaukšanu ir aizklāts balsojums.
8. Padome
8.1. Biedrībai ir padome, kas sastāv no 9 (deviņi) locekļiem, kurus ievēl biedru sapulce uz trīs gadiem. Par padomes locekli var būt tikai Biedrības biedrs. Padomes locekļi no sava vidus ievēl priekšsēdētāju, kurš organizē padomes darbu un sadala pienākumus starp padomes locekļiem.
8.2. Padome biedru sapulces interesēs kontrolē un pārrauga valdes darbību biedru sapulču starplaikos.
8.3. Padome uzdevumi ir :
8.3.1. darboties starp biedru sapulcēm,
8.3.2. uzraudzīt un apstiprināt valdes darbību,
8.3.3. dot piekrišanu un apstiprināt lēmumus Biedrībai svarīgos jautājumos saskaņā ar statūtu 9.8.punktu,
8.3.4. iepriekš iepazīties un dot atzinumu par biedru sapulcē izskatāmajiem jautājumiem,
8.3.5. uzraudzīt valdes darbu,
8.3.6. organizēt darbības Biedrības uzdevumu realizācijai un īstenošanai atbilstoši šo statūtu 2.2. punktam.
8.4. Padome ir tiesīga lemt, ja tās darbā piedalās ne mazāk kā puse no padomes locekļiem. Lēmumus pieņem ar vienkāršu balsu vairākumu.
8.5. Padomes sēdes sasauc tās priekšsēdētājs, par sēdi paziņojot vismaz piecas dienas iepriekš. Sēdi vada padomes priekšsēdētājs vai cits ievēlēts sēdes vadītājs.
8.6. Padomes locekļi pilda savus pienākumus bez atlīdzības.
9. Valde
9.1. Valde vada un pārstāv Biedrību. Valde pārzina un vada Biedrības lietas. Tā pārvalda Biedrības mantu un rīkojas ar tās līdzekļiem.
9.2. Valde sastāv no 4 (četri) valdes locekļiem, kurus ievēl biedru sapulce uz trīs gadiem, ar tiesībām tikt ievēlētam atkārtoti. Valdes loceklis vienlaicīgi nevar būt padomes un/vai revīzijas komisijas loceklis. Biedru sapulce no valdes locekļu vidus ievēl valdes priekšsēdētāju, kurš organizē valdes darbu. Valdes loceklis ir tiesīgs jebkurā brīdī iesniegt Biedrībai paziņojumu par valdes locekļa atstāšanu.
9.3. Katrs no valdes locekļiem ir tiesīgs pārstāvēt Biedrību atsevišķi.
9.4. Valdes locekļi sadala pienākumus savā starpā paši. Valdes locekļi pilda savus pienākumus bez atlīdzības.
9.5. Valdes pienākumi ir :
9.5.1. izskatīt Biedrības biedru iesniegumus un lemt par viņu uzņemšanu Biedrībā
9.5.2. lemt par biedru izslēgšanu no Biedrības par statūtu neievērošanu, pienākumu nepildīšanu, tai skaitā par biedru naudas nemaksāšanu vairāk kā divus gadus
9.5.3. noteikt saistības Biedrības biedriem, saņemot viņu piekrišanu
9.5.4. sasaukt kārtējās un ārkārtas Biedrības sapulces, nosakot to laiku, vietu un dienas kārtību,
9.5.5. savlaicīgi sagatavot atbilstošus nepieciešamos sapulces materiālus
9.5.6. savlaicīgi sagatavot un nodot Biedrības gada pārskatu un atskaites,
9.5.7. sagatavot statūtu izmaiņu un grozījumu projektus,
9.5.8. izstrādāt un iesniegt padomei un biedru sapulcei Biedrības darbības virzienu, nolikumu, mērķprogrammu un citus projektus izskatīšanai un apstiprināšanai,
9.5.9. izstrādāt nolikumus un instrukcijas, kas paredzēti valdes, priekšsēdētāja, revīzijas un sertifikācijas komisijas darbībai un iesniedzami apstiprināšanai biedru sapulcei,
9.5.10. rīkoties ar Biedrības mantu un finanšu līdzekļiem atbilstoši Biedrības statūtu izvirzītajiem mērķiem un uzdevumiem savas kompetences ietvaros un biedru sapulces noteiktajās robežās,
9.5.11. veikt darbības Biedrības uzdevumu realizācijai un īstenošanai atbilstoši šo statūtu 2.2. punktam.
9.6. Valde ir tiesīga izlemt visus jautājumus, kas nav ekskluzīvā biedru sapulces vai padomes kompetencē.
9.7. Valde pieņem lēmumus ar vienkāršu balsu vairākumu, klātesot vismaz trijiem no valdes locekļiem.
9.8. Biedrībai svarīgu jautājumu izlemšanai valdei ir nepieciešams saņemt padomes piekrišanu. Par šādiem svarīgiem jautājumiem uzskatāmi :
9.8.1. nekustamā īpašuma iegūšana, atsavināšana un apgrūtināšana ar lietu tiesībām,
9.8.2. tādu darījumu slēgšana, kas pārsniedz Ls 500 (pieci simti latu),
9.8.3. tādu aizdevumu izsniegšana un saņemšana, kas pārsniedz Ls 500 (pieci simti latu).
10. Darbības revīzija
10.1. Biedrības finansiālo un saimniecisko darbību kontrolē revīzijas komisija, ko uz 3 gadiem ievēl biedru sapulce.
10.2. Revīzijas komisija sastāv no 3 (trīs) locekļiem, kuri no sava vidus ievēl revīzijas komisijas priekšsēdētāju.
10.3. Revīzijas komisijas loceklis nevar būt Biedrības valdes vai padomes loceklis.
10.4. Revīzijas komisijai ir tiesības :
10.4.1. veikt Biedrības mantas un finanšu līdzekļu revīziju,
10.4.2. dot atzinumu par Biedrības pārskatu,
10.4.3. jebkurā laikā izvērtēt Biedrības grāmatvedības un lietvedības darbu un veikt neatliekamos kontroles un pārbaudes pasākumus,
10.4.4. sniegt ieteikumus par Biedrības finanšu un saimnieciskās darbības uzlabošanu.
10.5. Revīzijas komisijai par atklātām nepilnībām jāziņo biedru sapulcei, valdei vai padomei, nepieciešamības gadījumā pieprasot ārkārtas sapulces vai valdes sēdes sasaukšanu.
10.6. Revīzijas komisija ir lemttiesīga, ja tās darbā piedalās vismaz divi revīzijas komisijas locekļi. Lēmumus revīzijas komisija pieņem ar vienkāršu klātesošo revīzijas komisijas locekļu balsu vairākumu.
10.7. Revīzijas komisija veic revīziju biedru sapulces noteiktajos termiņos, taču ne retāk kā reizi gadā.
10.8. Biedru sapulce apstiprina Biedrības gada pārskatu tikai pēc revīzijas komisijas atzinuma saņemšanas.
11. Sertifikācijas komisija
11.1. Sertifikācijas komisija organizē un veic sertifikāciju papildspecialitātē – algoloģijā atbilstoši apstiprinātam „Algologu sertifikāciajs un resertifikācijas nolikumam” eksāmena veidā.
11.2. Sertifikācijas komisiju ievēl biedru kopsapulcē uz trijiem gadiem, tā sastāv no 5-7 locekļiem, tai skaitā priekšsēdētāja, tā vietnieka un sekretāra. Tajā var tikt ievēlēti valdes locekļi, vadoši algoloģijas speciālisti, docētāji un medicīnas doktori.
11.3. Sertifikācijas komisija izstrādā un apstiprina sertifikācijas eksāmena programmu un strukturālo uzbūvi un pieņem sertifikācijas eksāmenu.
11.4. Komisija veic resertifikāciju algoloģijas papildspecialitātē atbilstoši apstiprinātam „Algologu sertifikāciajs un resertifikācijas nolikumam” bez atkārtotas eksāmena kārtošanas, pamatojoties uz biedrības biedru sapulcē apstiprinātu kredītpunktu sistēmu.
11.5. Komisija ne vēlāk kā divus mēnešus pirms sertifikācijas un resertifikācijas paziņo to norises vietu un laiku, kā arī izsniedz eksāmenu jautājumus algoloģijā pretendentiem uz sertifikāciju, pieņem un izskata pieteikumus un atskaites resertifikācijai.
11.6. Sertifikācijas komisijai pieder kontroles tiesības par sertificēta algologa profesionālo darbību.
Rīgā, 2005.gada 12.maijā
Grozījumi apstiprināti: 4.7. redakcijai 2012.g. 12.februārī, Rīgā.